Болсонаро: Не ми додевајте со прашања за смртните случаи од Ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро им кажа на новинарите да не му „додеваат“ со прашања за над 600.000 смртни случаи од последиците од коронавирусот во оваа земја.Бразил е втората држава во светот, по САД, според бројот на заразени со коронавирусот, а Болсонаро долго време јавно е против вакцинацијата и карантинот.

Анкетите покажуваат дека поради слабиот одговор на пандемијата поддршката за Бослонаро континуирано опаѓа.

Кога беше запрашан за бројот на смртни случаи од коронавирусот Болсонаро беше опкружен со поддржувачи на една плажа во Сао Паоло.

-Во која земја не умреа? Кажете ми, одговори тој.

„Слушајте, не дојдов тука за да ми додевате“, им возврати.

Бразилскиот претседател со месеци ги отфрлаше повиците за воведување ограничувања, како што е карантинот, за да се спречи ширењето на вирусот, додека јавните здравствени власти ја критикуваа неговата влада дека не успеала брзо да обезбеди вакцини против Ковид-19.

Со месеци наназад илјадници Бразилци излегуваат на улиците барајќи отповикување на Болсонаро заради пандемијата, како и обвинувањата за корупција, но тој остана пркосен и продолжи да ги одбива мерките.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...