Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека Русија мора да ја забрза својата кампања за вакцинација против Ковид-19 затоа што забележа најголем број дневни смртни случаи од почетокот на пандемијата, пренесуваат британските медиуми.Обраќајќи им се на новоизбраните пратеници, Путин ги повика активно да ја поддржат кампањата за вакцинација.

-Вакцинацијата ги штити луѓето од инфекции, од сериозни симптоми и ние мора да го забрзаме темпото, рече Путин.

Кремљ смета дека бројот на заразени расте затоа што не се вакцинирани доволно луѓе.

Русија брзо ја разви својата вакцина против коронавирусот „Спутник В“, но јампањата на вакцинација бавно се одвиваше, а причината, меѓудругото, е недовербата кон владата и стравот од нови медицински производи.

Рускиот премиер Михаил Мишустин претходно изјави дека приближно една третина од населението е вакцинирано.

Русија во вторникот пријави 973 смртни случаи од последиците од коронавирусот, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, а истовремено имаше и 28.190 новозаразени лица.

-Главната карактеристика на сегашниот бран е брзото зголемување на бројот на случаите, како и големиот број пациенти чија инфекција покажува брза прогресија во текот на два или три дена и бара реанимација, рече министерот за здравство Михаил Мурашко.

На владина седница министерот Мурашко посочи дека 1,1 милион Руси во моментов се лекуваат од симптоми на Ковид-19.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...