Талибанците ќе ги обештетат семејствата на бомбашите-самоубијци

Талибанците официјално ги пофалија бомбашите-самоубијци кои загинале за време на војната против поранешната влада и нејзините западни сојузници и на нивните семејства им понудија парична отштета и имоти, се наведува во соопштението на министерството за внатрешни работи на талибанските власти.Министерот за внатрешни работи во талибанската влада Сираџудин Хакани на собир во Кабул ги величал борците кои загинале во самоубиствените напади и ги нарекол „херои на исламот и земјата“. На крајот на собирот, на семејствата им дал по 10.000 авгани, што е приближно 95 евра, и им ветил по парче земја.

Инаку, Хакани од САД е означен како „посебно опасен глобален терорист“, за чие апсење американската администрација нуди награда од 10 милиони долари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...