Неколкумина загинати и 20-тина повредени откако возило влета во толпа во Висконсин

Славеничката парада во градот Ваукеша, во американската сојузна држава Висконсин, синоќа за миг се претвори во сцена на ужас откако возач на теренски автомобил со голема бризина влета во толпа, при што има неколкумина загинати и повеќе од 20 повредени лица, јави Ен-Пи-Ар.Оттаму соопштуваат дека меѓу прегазените имало и деца. Полицијата не знае дали нападот е поврзан со тероризам.

-Нема никаква основа за тоа, изјави Ден Томсон, командир на полицијата во Ваукеша.

Според него, возилото било пронајдено и задржано е „едно лице“, без да се прециизра дали тоа е возачот.

Отворена е истрага и во неа се вклучи и Федералното биро за истраги.

Полицијата информира дека местото на крвавиот настан е расчистено и дека централниот дел на градот сега е безбеден.

Во видео постирано на социјалните мрежи се гледа како црвен џип преминува две ниски барикади и со голема брзина се движи низ главната улица. Се гледа и како полицаец се обидува да го запре возилото со пукање во него.

Со парадата градот Ваукеша славел 125 години од основањето, јави „Њујорк тајмсПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на лицата со хендикеп
1368.- Роден е францускиот крал Шарл VI, кој до...
1800.- Во Врба, кај Блед, е роден Франце...
1808.- Мадрид се предаде на воените сили на...