Земјотрес од 7,5 по Рихтеровата скала го погоди Перу

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Амазон во северниот дел на Перу, а се почувствува и во главниот град Лима во централниот дел на земјата, при што се урнаа 75 куќи, но нема извештаи за жртви.Земјотресот бил на длабочина од 131 километар, а епицентарот бил на 98 километри од градот Санта Марија де Ниева во провинцијата Кондорканки. Потресот бил почувствуван во централниот и северниот дел на Перу. Нема извештаи за оштетување на нафтовод долг 1.100 километри во сопственост на државната компанија „Петроперу“, што минува низ регионот на Амазон во Перу и се протега до брегот на Пацификот на север.

Според податоците на цивилната заштита, десет лица се повредени, 220 куќи се оштетени, од кои 81 несоодветни за живеење, а 75 куќи се урнати. Во земјотрсот се оштетени и најмалку седум цркви и два трговски центра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...