Директорот на Модерна смета дека постоечките вакцини ќе бидат помалку ефикасни против Омикрон

Извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел, смета дека постоечките вакцини ќе бидат многу помалку ефикасни против сојот Омикрон и предупреди дека може да поминат месеци пред фармацевтските компании да можат да произведат повеќе вакцини што ќе делуваат против новата варијанта на коронавирусот.Бансел рече дека големиот број мутации на Омикрон и брзото ширење на таа варијанта во Јужна Африка укажуваат на тоа дека постоечките вакцини можеби ќе треба да се модифицираат следната година.

-Мислам дека нема шанси ефикасноста да биде на исто ниво како што ја имавме со Делта варијантата. Мислам дека ќе има пад. Не знаеме само колку затоа што треба да ги чекаме податоците. Но, сите научници со кои разговарав велат нешто како - Oва нема да биде добро, рече Бансел во интервју за Фајненшл тајмс.

Коментарите на шефот на Модерна доаѓаат во време кога експертите за јавно здравје и политичарите се обидуваат да имаат пооптимистички тон за ефикасноста на постоечките вакцини против Омикрон.

Бансел наведува дека научниците се загрижени што 32 од 50-те мутации во варијантата Омикрон се пронајдени на „спајк протеинот“ на кој се фокусираат постоечките вакцини за зајакнување на имунолошкиот систем против Ковид-19.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...