Во Истанбул починаа најмалку 22 лица од труење со фалсификуван алкохол

Најмалку 22 луѓе починаа во Истанбул, а 16 се хоспитализирани и се во тешка здравствена состојба откако пиеле илегален алкохол, соопшти денеска Канцеларијата на локалниот гувернер.Турските власти ги интензивираат мерките против фалсификуваните пијалоци ширум земјата пред Нова година.

Единаесет од починатите и петмина од хоспитализираните се странци. Полицијата уапси четири лица под сомнение дека се поврзани со производство и продажба на алкохол.

Во изминатите четири дена од труење до метил алкохол починаа 26 луѓе во девет турски провинции, вклучително и Истанбул.

Властите извршија рација на околу 300 локации низ Турција и запленија илјадници литри нелегален алкохол со цел да го спречат производството на нелегални алкохолни пијалоци. Приведени се најмалку 85 осомничени.

Смртните случаи од нелегален алкохол не се невообичаени во Турција, каде што луѓето, соочени со зголемените цени на алкохолните пијалоци, купуваат поевтините, најчесто дома произведени алкохолни пијалоци.

Зголемената инфлација и државните даноци и регулирањето на потрошувачката на алкохол ги подигнаа цените на алкохолните пијалоци на на највисоко ниво досега.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...