Најмалку тројца загинати во нападот на Хутите врз ОАЕ

Најмалку три лица загинаа, а шест се повредени при еден од двата напада на јеменските бунтовници Хутите врз Обединети Арапски Емирати (ОАЕ).

Претходно, властите на ОАЕ пријавија два пожара во Абу Даби најверојатно предизвикани од беспилотни летала.

Полицијата во главниот град на ОАЕ, Абу Даби соопшти дека три камиони цистерни експлодирале во индустриската област во близина на складиштата на нафтената компанија АДНОЦ (ADNOC), како и дека имало пожар на градилиштето на Меѓународниот аеродром во Абу Даби.

Портпаролот на Хутите изјави дека групата покренала операција против ОАЕ.

Јемен е најсиромашна арапска земја, во која од 2015 година има граѓанска војна. Во конфликтот досега загинаа над 100 илјади луѓе, инфраструктурата е уништена и се создаде најголемата хуманитарна криза во светот. Во конфликтот во Јемен, Хутите, кои се шиитска секта, го контролираат главниот град Сана и голем дел од северот и западот на земјата, додека јеменската Владата има поддршка од Саудиска Арабија, а постојат и сецесионистички движења на југот на земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...