Зеленски: Русија го користи гладот како оружје

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во видеообраќањето пред ирскиот Парламент изјави дека Русија го користи гладот како оружје за освојување на територија.

Тој додаде дека руските проектили ја уништуваат егзистенцијата, додека блокадата на сите украински поморски пристаништа и бродови го спречува извозот на храна, што би довело до недостиг на храна и зголемување на трошоците за милиони гладни луѓе ширум светот.

За нив гладот е оружје против нас, обичните луѓе како инструмент за доминација, посочи Зеленски.

Тој исто така, ги повика ирските политички лидери да го искористат своето влијание за да ги убедат другите земји-членки на ЕУ да воведат уште построги санкции за да се запре рускатаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...