Нов извештај на британското разузнавање: Путин не може да го направи тоа што го планираше во Украина

Британското Министерство за одбрана го објави својот најнов разузнавачки извештај за руската инвазија на Украина во кој се наведува дека „потценувањето на украинскиот отпор од страна на Русија и планирањето на ’најдоброто сценарио’ довело до очигледни оперативни неуспеси“, го спречиле рускиот претседател Путин вчера да соопшти за значајни воени успеси во Украина на парадата по повод Денот на победата.-Планот за инвазија на Русија најверојатно се засноваше на погрешната претпоставка дека руските сили ќе наидат на ограничен отпор и ќе можат да ги опколат и премостат големите градови на краток рок, се наведува во извештајот на британските разузнавачи.

-Оваа претпоставка ги наведе руските сили да се обидат да ја изведат првата фаза од операцијата со лесен, прецизен пристап дизајниран да постигне брза победа со минимални трошоци. Оваа лоша проценка доведе до големи загуби и значително намалување на рускиот оперативен фокус, се наведува во извештаот на британското МО.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...