САД, Франција, Германија и Британија апелираат да не се забранува извозот на храна

САД, Франција, Германија и Велика Британија апелираат до членките на ОН да го задржат пазарот на храна, како и земјоделскиот пазар, со што ќе се избегнат рестриктивните мерки.Тие ги повикаа „сите членки на ОН да ги спречат неоправданите рестриктивни мерки, како што се забраните за извоз на храна или ѓубрива“, кои ја зголемуваат нестабилноста на пазарот и ја загрозуваат безбедноста на храната на глобално ниво. Во заедничката изјава на споменатите земји се повикува на „овозможување безбеден поморски транспорт на храна преку Црното Море“.

Изјавата беше одобрена на Министерската конференција за безбедност на храната, а беше потпишана и од Австралија, Албанија, Бразил, Гвајана, Гана, ДР Конго, Египет, Индонезија, Ирска, Италија, Јемен, Катар, Кенија, Кувајт, Либан, Литванија, Мавританија, Мексико, Холандија, Нигерија, Норвешка, Емирати, Романија, Саудиска Арабија, Сенегал, Тунис, Турција, Украина, Шведска и Јапонија.

Во соопштението, исто така, се повикуваат „сите членки на ОН да ги зголемат своите инвестиции во истражување за тоа како да се развијат и имплементираат научни иновации засновани на отпорноста на климата“, како и „внимателно да ги следат пазарите кои влијаат на системите за храна“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...