Путин: Русија го суспендираше, но не го заврши своето учество во договорот за извоз на храна

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека неговата земја го суспендирала, но „не го завршила“ учеството во договорот со Украина за извоз на храна преку Црното Море, пренесе Си-Ен-Ен.Одлуката на Русија дојде како резултат на „создавање закана“ за хуманитарниот коридор, рече Путин на прес-конференција во Сочи по средбата со лидерите на Ерменија и Азербејџан.

Русија во саботата соопшти дека го суспендирала учеството во договорот со Украина со посредство на Обединетите нации, кој се смета за клучен за решавање на глобалниот недостиг на храна.

Москва тогаш соопшти дека го напушта договорот, откако ја обвини Украина за напад со дронови на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија во 2014 година.

Киев на руските обвинувања одговори со тврдење дека Москва измислува „фиктивни терористички напади“ и оти го користи договорот за храна за да „уценува“.

– Целиот процес на извоз на храна од украинска територија беше организиран со цел да се излезе во пресрет на интересите на најсиромашните земји. И тоа го направивме токму во интерес на најсиромашните земји, рече Путин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...