Земјотрес со магнитуда од 7 степени по Рихтер на Соломонските острови

Силен земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Соломонските Острови, јави Американскиот геолошки институт (USGS), а очевидци зборуваат на потрес што предизвикаа паѓање на телевизори и другите објекти.

Издадено е предупредување за цунами за област на околу 300 километри од епицентарот на земјотресот, на 55 километри од Хонијара, главниот град на Соломонските Острови.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами (PTWC), меѓутоа, подоцна објави дека заканата е „значително“ намалена.

-Тоа беше голем потрес, изјави Џој Ниша, рецепционер во хотелот „Херитиџ Парк“ во Хонијара, за француските медиуми, додавајќи дека „некои предмети во хотелот паѓале. Се чини дека сите се добро, но исплашени“.

Новинар на АФП од главниот град пренесе дека тресењето траело околу дваесет секунди. Во некои квартови на градот снема струја, а луѓето бегаа од канцелариите на повисоките места.

УСГС првично објави дека земјотресот бил со јачина од 7,3 степени. Земјотресот се случи на длабочина од 13 километри во 13:03 часот по локално време (03:03 часот по средноевропско време).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...