Мета се закани дека ќе ги отстрани вестите од платформата

Компанијата-мајка на Фејсбук, Мета, најави дека ќе биде „принудена да размисли“ за отстранување на новинарската содржина од нејзината платформа доколку Конгресот на САД усвои закон со кој се бара од технолошките компании да им плаќаат на медиумите за нивните прилози.

Доколку се донесе Законот за конкуренција и заштита на новинарството, тој ќе им овозможи на новинарските компании колективно да преговараат со социјалните платформи за условите под кои се појавуваат новинарски материјали на нивните веб-страници.

„Мета“ најави дека попрво ќе ги повлече вестите од својата платформа, „отколку да се подложи на преговори договорени од владата, кои неправедно ја занемаруваат важноста што ја претставуваме за новинарските изданија“.

„Мета“, која е со седиште во Менло Парк, Калифорнија, заземаше слични позиции и во минатото. Минатата година, накратко ги блокираше весниците од својата платформа во Австралија, откако земјата усвои закон со кој се бара технолошките компании да им плаќаат на издавачите за користењето на нивните весници. Подоцна склучи договори со австралиските медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Откако се жени за убава 20 - годишна девојка, 80 - годишен старец оди на редовна контрола кај кардиолог и му се фали дека тој и сопругата очекуваат бебе. Докторот го слуша и вели:...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1437.- Шкотскиот крал Џејмс Први е убиен од...
1513.- Умре папата Јулиј Втори, кој на чело на...
1613.- На рускиот престол дојде Михаил Романов,...
1677.- Во Хаг умре Барух Спиноза, холандски...