Канаѓанка се обидела да го отруе Трамп

Канаѓанката Паскале Фериер се изјаснила за виновна за испраќање заканувачко писмо натопено во рицин, потенцијално смртоносен отров, до поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во Белата куќа во 2020 година, пренесува Си-Ен-Ен.Во писмото таа му порачала на Трамп да се откаже и да ја повлече својата кандидатура. Меѓутоа, писмото било пресретнато од службата за сортирање пошта пред да стигне до својата дестинација.

Фериер, исто така, се изјасни за виновна за испраќање слични заканувачки писма до полицијата во Тексас.

Се очекува таа да добие повеќе од 20 години затвор, а пресудата е закажана за април.

Според обвинителството, Фериер преработувала рицинусово масло за да направи рицин, а потоа го испратила на Трамп во писмо во кое го нарекува „одвратен тирански кловн“.

„Ако ова не ја заврши работата, ќе најдам подобар рецепт за друг отров, а можеби ќе го употребам и мојот пиштол кога ќе можам да дојдам. Уживајте. Слободен бунтовнички дух“, се наведува во писмото.

Таа е уапсена додека се обидувала да премине од Канада во САД, а со себе имала пиштол, нож и неколку стотици куршуми. Во Канада дошла од Франција и има државјанство на двете земји.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...