САД во мај ќе прогласат крај на пандемијата на Ковид-19

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави дека ќе прогласи крај на здравствената криза предизвикана од Ковид-19 на 11 мај, три години откако САД воведоа строги епидемиолошки мерки за спречување на ширењето на болеста.Вонредната состојба и јавната здравствена криза во земјата поради пандемијата на коронавирус беше прогласена во 2020 година од администрацијата на претседателот Доналд Трамп во тоа време, но Бајден ја продолжуваше, што им овозможи на милиони Американци да добијат бесплатно тестирање, вакцини и лекови против Ковид-19.

Канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа (ОМБ) соопшти дека вонредната состојба наскоро ќе истече, но ќе биде продолжена до 11 мај, а потоа ќе заврши.

Со укинувањето на вонредната здравствена криза, лековите и вакцините повеќе нема да бидат бесплатни. Белата куќа сака тоа да трае до 11 мај, за болниците, здравствените работници и здравствените работници да можат да се подготват за низата промени што ќе следат.

ОМБ во посебно соопштение објави дека Бајден ќе стави вето на предложениот нацрт-закон во Конгресот со кој би се укинале задолжителните вакцини за здравствените работници вработени во некои федерални владини програми.

Републиканците кои имаат мнозинство во Претставничкиот дом бараат да не се чека мај за крајот на пандемијата и велат дека администрацијата на Бајден повеќе не може да се крие зад Ковид-19 за да троши милијарди долари од парите на даночните обврзници на нивната „немилосрдна и радикална агенда“.

Бројот на заразени луѓе во САД опаѓа, иако околу 500 луѓе умираат од Ковид-19 секој ден, според владини податоци.

Од почетокот на 2020 година до средината на 2022 година, Ковид-19 беше третата водечка причина за смрт во САД, но сега веќе не е ниту во првите пет „убијци“, соопштија федералните власти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...