Најмалку 670 луѓе загинаа во земјотресот во Турција и Сирија

Според најновите податоци загинаа најмалку 670 лица во Сирија и во Турција како последица на силниот земјотрес регистриран утрово во близина на јужниот турски град Газиантеп.Се стравува дека бројот на жртвите ќе продолжи да се зголемува.

Сириското Министерство за здравство ја потврди смртта на најмалку 239 лица во областите под контрола на претседателот Башар ал Асад. Бројот на повредени таму достигна 648.

Во областите под контрола на бунтовниците во северните провинции Идлиб и Алепо веќе е потврдена смртта на 147 лица. Волонтерската организација, која дејствува оперира во бунтовничките области, исто така објави над 340 повредени.

Во Турција, според најновите податоци на властите, загинале најмалку 284 лица. Над 2.000 луѓе се повредени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...