Мишел ги покани лидерите на ЕУ на самит, а главна тема утре ќе биде испораката на муниција за Украина

Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, испрати писмо до лидерите на земјите-членки на ЕУ, во кое ги покани на самитот закажан за 23 и 24 март во Брисел. Во писмото Мишел ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор утре, 23 март, ќе биде Украина.

Самитот ќе започне со работен ручек со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучните геополитички прашања и глобалните предизвици, а потоа на лидерите преку видео конференција ќе им се придружи и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Мишел вели дека ЕУ, како и секогаш, ќе ја потврди својата „непоколеблива посветеност да и помогне на Украина“, што вклучува продолжување на работата за користење замрзнати руски средства.

„Тоа што е најважно, од нашата последна средба во февруари, работиме на итно зголемување на производството и испораката на муниција во Украина. Нашата цел е да и обезбедиме на Украина еден милион парчиња муниција во следните 12 месеци и да обезбедиме соодветно финансирање. За таа цел ќе треба да преземеме мерки за зајакнување на производствениот капацитет на европската одбранбена индустрија“, рече Мишел.

На 20 март, министрите за надворешни работи и за одбрана на ЕУ одобрија план за испорака на „еден милион артилериска муниција на Украина како дел од заедничките напори во следните дванаесет месеци“ во Брисел.

Две милијарди евра европски пари ќе го кофинансираат проектот, а 27-те лидери на ЕУ треба да го одобрат овој план на највисоко ниво.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...