Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Главниот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот претседател на Федерацијата и актуелен заменик-претседател на моќниот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, изјави дека војната во Украина може да трае со децении, со долги периоди на борби исцртани со прекини на огнот, јавија руските медиуми, според кои, тој ова го кажа за време на посетата на Виетнам.

Медведев често пати дава остри коментари, а минатиот месец украинските власти ги опиша како заразна болест.

-Овој конфликт ќе трае многу долго, најверојатно со децении, рече Медведев.

„Се додека постои таква власт, ќе има, да речеме, три години примирје, две години конфликт и сè ќе се повторува“, продолжи тој, повторувајќи го тврдењето на Москва дека Украина е нацистичка држава.

Медведев во јануари се закани дека дека доколку Русија биде воено поразена, таа може да предизвика нуклеарна војна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...