Блинкен во посета на Саудиска Арабија во услови на затегнати односи

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска отпатува во Саудиска Арабија во мисија да ги зајакне односите на Вашингтон со Ријад по долгогодишни продлабочени несогласувања за низа прашања, од Иран и регионалната безбедност до цените на нафтата.

За време на неговиот престој во Ријад, главниот град и крајбрежниот град Џеда, се очекува Блинкен да се сретне со највисоките саудиски функционери и престолонаследникот Мохамед бин Салман.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан отпатува во Саудиска Арабија на 7 мај.

Посетата на највисокиот американски дипломат од 6. до 8 јуни на најголемиот светски извозник на нафта доаѓа неколку дена откако Ријад најави натамошни намалувања на производството на нафта, потег кој најверојатно ќе ги зголеми тензиите во односите меѓу САД и Саудиска Арабија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...