Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември за да учествува на 18-та рунда кинеско-руски стратешки безбедносни консултации, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг.

„На покана на секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев, членот на Политбирото на Централниот комитет на Кинеската Комунистичка партија (ККП) и министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември“, наведе портпаролката во изјавата.

Минатата недела, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот кинески колега Ванг Ји ќе разговараат на 18 септември во Москва. Според портпаролката, двајцата министри ќе разменат мислења за војната во Украина, како и за прашањето за обезбедување стабилност и безбедност во азиско-пацифичкиот регион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...