Никој не е безбеден на југот на Газа, бомби паѓаат на секои 10 минути

Портпаролот на УНИЦЕФ, Џејмс Елдер, изјави дека никој не се чувствува безбеден во јужниот дел на Појасот Газа бидејќи бомбите паѓаат приближно на секои 10 минути и изрази сериозна загриженост поради израелската воена акција во областа на енклавата бидејќи Палестинците немаат каде да одат.

Елдер истакна дека ужасот што се случи на северот на Газа сега се повторува и на југот од енклавата и дека бомбите паѓаат на секои 10 минути, иако Палестинците се евакуирани во областа од северот, бидејќи израелската армија дала гаранции дека таму ќе бидат безбедни, објави Би-Би-Си.

Елдер додаде дека сега Палестинците во јужниот дел на Газа се изложени на постојана опасност, и тие се веќе исцрпени и уморни од неколкукратните раселувања.

Елдер потенцираше дека ниту тој не се чувствува безбедно, а никој друг не може да се чувствува безбедно на југот на Појасот Газа бидејќи, ниту болниците, ниту засолништата не се безбедни места.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...