Гранди: Поради војни и прогони во светот се раселени 114 милиони луѓе

Во светот 114 милиони луѓе ги напуштиле своите домови поради војна, насилство и прогон, соопштија Обединети нации.Високиот комесар за бегалци на ОН, Филипо Гранди изјави дека бројката на раселени лица е во пораст бидејќи државите не се посветуваат на причините, а армиите одбиваат да се придржуваат до меѓународното право.

Тој упати критика кон Советот за безбедност на ОН, кој е задолжен за одржување на меѓународниот мир и безбедност, дека не го користи својот глас за да се обиде да ги реши конфликтите од Појасот Газа, Украина, Судан, ДР Конго, Мјанмар и многу други места.

Гранди, исто така, обвини некои земји дека носат „краткорочни надворешнополитички одлуки, кои често се засноваат на двојни стандарди“.

- Непочитувањето на меѓународното хуманитарно право значи дека страните во конфликтите, сè повеќе, речиси насекаде престануваат да ги почитуваат законите на војната, иако се преправаат дека го прават тоа. Резултатот од тоа е поголем број на смртни случаи на цивили, сексуалното насилство се користи како воено оружје, болниците, училиштата и другата цивилна инфраструктура се напаѓаат и уништуваат, а хуманитарните работници стануваат цел, потенцира Гранди.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...