ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештвото за време на војната во Газа, вклучително и она за „истребување“, истовремено нагласувајќи дека израелските и палестинските вооружени групи извршиле воени злосторства.Извештајот на независната истражна комисија е прва длабинска истрага на Обединетите нации за настаните од војната што избувна на 7 октомври. Тие открија дека Израел извршил воени злосторства, злосторства против човештвото и кршење на меѓународното хуманитарно право и меѓународното право за човекови права.

Во извештајот е забележан „широк или систематски напад насочен против цивилното население во Газа“.

„Комисијата утврди дека се извршени злосторства против човештвото за истребување, убиство, родово прогонство насочено кон палестински мажи и момчиња, присилно раселување и тортура и нечовечко и сурово постапување“, се наведува во извештајот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...