Уапсена поранешната јужнокорејска премиерка Хан Мјунг-сук

Сеул, 18 декември (МИА) - Поранешната јужнокорејска премиерка Хан Мјунг-сук е уапсена денеска под обвинение за примање мито во висина од 50.000 долари.

Хан, која е првата жена премиер во историјата на Јужна Кореја, е уаспена откако претходно двапти не се појавила на распит пред Централниот регионален суд во Сеул, иако била уредно поканета.

Обвинителниот акт ја товари 65-годошната Хан дека додека ја извршувала премиерската функција, земала поткуп од 50.000 долари со цел да го назначи бизнисменот Квак Јонг-вук за извршен дирекор на фирма-ќерка на електоренергетската корпорација на Јужна Кореја. Хан ги отфрла ваквите обвинувања.

Хан беше премиер на Јужна Кореја од април 2006 до март 2007 година, во време кога шеф на државата беше Ро Му-хјун, кој се самоуби во мај годинава, откако беше обвинет за примање поткуп во износ од шест милиони долари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...