Судири меѓу демонстранти и полиција во Триполи

Каиро, 21 февруари 2011 (МИА) - Демонстранти и полицајци синоќа се судрија во либискиот главен град во обид да воспостават контрола над центарот на Триполи.

Снајперисти пукаа во луѓето од покривите на зградите, а приврзаниците на претседателот Моамер Гадафи отворија оган од автомобили во движење, изјавија очевидци.

Ова најверојатно се најтешките судири во Триполи по крвопролевањата во некои источни либиски градови.

Демонстранти го исполниле Зелениот плоштад во центарот на Триполи, како и другите плоштади во близина, а цивилни полицајци и војници ги нападнале. Судирите продолжија до утринава. има и жртви, но нивниот број се уште не се знае.

Телевизијата „Ал Џезира“, повикувајќи се на очевидец, објави дека антивладините демонстранти денеска изутрина го исполниле плоштадот „Сук ал Гомаа“, кој еден од најголемите во главниот град на Либија.

Во меѓувреме, дописниците на западните медиуми од главниот град на Либија јавија дека чад се издига од зградата на либиската Влада во Триполи, околу која се наоѓаат поголем број пожарникари кои се обидуваат да го изгаснат пожарот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...