Жртви и во третиот по големина либиски град

Триполи, 24 февруари 2011 (МИА) - Либиските сили за безбедност ги нападнаа синоќа учесниците во антивладини протести во третиот по големина на население град во земјата - Мисурата. Има жртви, јавија западните медиуми, повикувајќи се на очевидци.

- Приврзаниците на режимот ги нападнаа невооружените демонстранти со автомати и минофрлачки гранати, изјавил еден од очевидците. Тој споменал за неколку убиени.

Според него, неколку стотини демонстранти после тоа се уште останале во центарот на Мисурата, на 200 километри источно од Триполи и биле опкружени од силите за безбедност. 

Третиот по големина либиски град веќе стана на 19 февруари арена на крвави судири меѓу противници на режимот и силите за безбедност. 

Противниците на режимот го контролираат вториот по големина либиски град - Бенгази, додека либискиот лидер Моамер Гадафи продолжува да ја држи престолнината Триполи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...