Се распаѓа системот во Либија

Каиро, 25 февруари 2011 (МИА) - Главниот обвинител на Либија Абдул Рахман ал Абар изјави денеска дека поднел оставка и се приклучил кон опозицијата, која се обидува да го собори режимот на лидерот Моамер Гадафи.

- Објавувам со сигурност дека поднесувам оставка од функцијата главен обвинител на Либија и се приклучувам кон волјата на либискиот народ, изразена со револуцијата од 17 февруари, изјави Абар во видеообраќање емитувано преку телевизиите „Ал Арабија“ и „Ал Џазира“.

Тој изјави дека оваа одлука ја донел во знак на протест против крвопролевањата, кои ги предизвикува режимот на Гадафи.

Либиската армија и полицијата во источниот град Абиџан соопштија дека ги напуштиле касарните и се приклучиле кон опозицијата.

- Ние од полициските сили објавуваме дека целосно се приклучуваме кон  народот во мирната револуција од 17 февруари. Објавуваме дека ќе ги жртвуваме животите за тој регион и ќе се ставиме во негова служба со крајна цел слобода за Либија, изјави за телевизијата „Ал Џазира“, полицискиот капетан Хафиз Абдул Рахим.

Полковникот од вооружените сили Шваиб Ибрахим ал Акуки изјави дека армијата исто така се приклучува кон револуцијата.

Режимот на Гадафи постави „ѕид“ од тенкови околу Триполи, со цел да оневозможи опозициските сили да влезат во градот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...