Крај на „варварските“ напади врз Либија

Триполи, 29 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ситуацијата во Либија.

Гадафи во писмото офанзивата ја нарече „варварска“, а коалициските воздушни напади врз неговата земја ги спореди со кампањата на Адолф Хитлер за време на Втората светска војна.

- Оставете им ја Либија на Либијците. Спроведувате операција за уништување на народот, кој не е во опасност и за уништување на земјата, која се развива, додаде Гадафи.

Воздушните напади пред повеќе од една недела ги покренаа Велика Британија, Франција и САД со цел да воведат зона забранета за летови на Либија, одобрена од Обединетите нации и да ги заштитат цивилите.

Во Лондон денеска се одржува конференција посветена на ситуацијата во Либија, на која ќе учествуваат претставници на повеќе од 35 земји, меѓу кои и седум арапски држави, како и високи функционери на ОН и на НАТО.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...