Либиските бунтовници се враќаат во Брега

Триполи, 31 март 2011 (МИА) - Либиските бунтовнички сили започнаа денеска да се враќаат во градот Брега откако вчера го напуштија пред пристигнувањето на силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, јави телевизијата Ал Арабија.

Силите на Гадафи вчера брзо напредуваа кон исток, кон упориштето на опозицијата Бенгази, откако бунтовниците го напуштија и градот Аџдабија, североисточно од Брега, на околу 150 километри од Бенгази.

Во меѓу време, претставници на опозицијата во јужниот град Куфра соопштија дека војници од елитната либиска бригада „Хамис“ им се приклучиле на бунтовничките сили.

Бригадата која се смета за една од најдобро обучените и военоспособни делови на либиската армија, го носи името на својот командант и син на лидерот Моамер Гадафи, Хамис Гадафи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...