Нема место за Плаестина во ООН

Њујорк, 21 септември 2011 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама во денешното обраќање при отворањето на Генералното собрание на Обединетите нации јавно ќе побара од Палестинците да се откажат од барањето за државност.

Потоа Обама ќе присуствува на одвоени средби со израелските и палестинските лидери во обид да ги врати на преговарачката маса.

Американски претставници наведуваат дека Обама најверојатно нема да го спречи палестинскиот лидер да побара од СБ полноправно членство за палестинската држава во ОН.

Претставниците на „Блискоисточната четворка“ - Обединетите нации, Европската унија, САД и Русија синоќа не успеаја да се договорат за текстот на декларацијата, која стимулира обновување на пакистанско-израелските преговори за мир.

Конкретната цел на декларацијата беше да ја намали тензијата меѓу Израел и Палестинците, што настана по плановите на Палестинците да побараат полноправно членство на државата во ОН и да ги вратат двете страни на масата на преговорите.

- Работата на Четворката за заедничките документи треба да служи за една главна цел - да ги поттикне страните (Израел и Палестинците) кон преговори, што во истовреме треба да бидат параметри на завршен договор, посочи шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето: Тато, види имам температура 38.
Таткото: Ништо не е тоа бе сине. Сум имал јас 50, па и 60 еднаш.
Мајката: Не го лажи детето бре, знаеш дека не може да имаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден за борба против корупцијата.
1594.- Роден е шведскиот крал Густав Втори...
1608. - Во Лондон е роден Џон Милтон, англиски...
1638.- Во Дубровник умре Иван Гундулиќ, хрватски...