Ќе умрам како маченик

Триполи, 27 септември 2011 (МИА) - Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик.

Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е лојална на полковникот.

- Хероите пружаат отпор и гинат како маченици. Ние исто така очекуваме да станеме маченици, истакна Гадафи.

Неговата изјава посебно е адресирана до неговите приврзаници од племето Варфала, едно од најголемите либиски племиња. Борците од Варфала неколку недели се борат со силите на новата либиска власт во Бани Валид, на 170 километри југоисточно од Триполи.

Гадафи ги повикува борците од Варфала да ги повторат подвизите на нивните предци.

- И јас како и вас сум на бојното поле. Тие што тврдат дека сум во Нигер или во Венецуела лажат. Јас сум меѓу народот и во следните денови очекувам неочекуван шок за агентите на таа група, истакна Гадафи, мислејќи на новата либиска власт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...