Досега непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

- Еден од нашите припадници со помошта на Алах успеа да разнесе автобус полн со еврејски туристи кои ја осквернавија светата земја, се наведува во соопштението доставено до повеќе западни медиуми

Групата покрај преземањето одговорност за нападот во Бургас, најавува и извршување на нови акции.

- Месецот Рамазан е месец на светата војна и на смртта во името на Алах. Тоа е месец за борба против непријателите на Алах и неговиот пророк - Евреите и нивните американски поддржувачи... Светата војна не е ограничена на конкретна арена и ние ќе се бориме со Евреите и Американците се додека не ја напуштат исламската земја, се наведува во соопштението.

Израелските медиуми, кои го пренесуваат соопштението на „База на џихадот“ или на арапски „Каида ал Џихад“, оценуваат дека групата по се изгледа е поврзана со движењето Голем џихад, кое пак тесно соработува со Ал КаидаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...