Полицаецот од Фергусон:

ВИДЕО: Иако го убив имам чиста совест

Фергусон, 26 ноември 2014 (МИА) - Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото. 

Вилсон истакна дека пред да го извади пиштолот и пука во Браун, се плашел за сопствениот живот. - Причината поради што имам чиста совест е дека знам дека правилно ја извршував својата работа, изјави Вилсон во својата прва изјава во јавност од инцидентот на 9 август годинава. 

- Не верувам дека тоа е нешто што ќе ме прогонува. Тоа е нешто што едноставно се случува, изјави полицаецот, на кого тоа е првпат да употреби оружје на своето работно место. 

На прашањето дали исто ќе постапел и доколку Браун бил белец, Вилсон одговори: Да, нема сомнеж околу тоа. 

Вилсон го опишува Браун како „силен човек“, споредувајќи го со професионалниот борец Халк Хоган. Според Вилсон, Браун тргнал кон него и сакал да го убие. Тој истакна дека се плашел за својот живот и дека Браун сакал да му го одземе службениот пиштол, поради што делувал во самоодбрана. 

- Сам себе се запрашав дали можам да го убијам овој човек. Дали тоа е во согласност со законот? Одговорот што сам го дадов е дека морам да го направам тоа, истакна Вилсон.

Вилсон и неговата сопруга се надеваат дека наскоро ќе може да се вратат на својот нормален живот. - Ние само сакаме да имаме нормален живот. Тоа е се, изјави тој.

Убиството на Мајк Браун предизвика протести низ САД, откако поротата одлучи дека против полицаецот Вилсон нема да биде покренато обвинение за инцидентот.

 


More ABC US news | ABC World NewsПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како држи кинез диета?
- Јаде со едно стапче!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1834.- Во Охрид е роден Кузман Шапкарев, еден од...
1883.- Под раководство на францускиот инженер...
1887.- Основан е Холивуд, најголемиот филмски...
1924.- Британската лабуристичка влада го призна...