Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата.

Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Неговата отставка ја најави во петокот неговиот адвокат Нил Брунтрагер. Адвокатот изјави дека одлуката за заминување од полицијата стапува на сила веднаш.

Вилсон во август го застрела невооружениот 18-годишен Мајкл Браун, за што тврди дека го сторил во самоодбрана.

Поради одлуката на судската порота да не се покрене обвинение против полицаецот Дарен Вилсон низ САД беа организирани протести.

Адвокатот Брунтрагер изјави за Си-Ен-Ен дека Вилсон, кој тврди дека има чиста совест, едноставно не може да се врати во полиција со оглед на реакциите во јавноста за случајот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како држи кинез диета?
- Јаде со едно стапче!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1834.- Во Охрид е роден Кузман Шапкарев, еден од...
1883.- Под раководство на францускиот инженер...
1887.- Основан е Холивуд, најголемиот филмски...
1924.- Британската лабуристичка влада го призна...