Александар Македонски откриен на скапоцен камен

Ретко и изненадувачко археолошко откритие во Тел Дора: скапоцен камен со гравиран портрет на Александар Македонски откриен е при ископувањата кои ги врши археолошкиот том на доктор Ајелата Гилбоа од Универзитетот во Хаифа и докторот Илан Шарон од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим.

- И покрај малите димензии – еден сантиметар на пола сантиметар, граверот успеал да ја отслика бистата на Александар Македонски, без притоа да испушти ниту една од неговите карактеристики, истакнува Гилбоа.

Императорот е портретиран како млад, силен со јака брада, прав нос и долга виткана коса, која ја држи со дијадема.

Истражувачите од Тел Дора истакнуваат дека е изненадувачки да се најде вакво уметничко дело во Израел, на периферијата на хеленистичкиот свет.

Александар, веројатно е првиот Македонец кој ги ангажирал уметниците да изработат негов портрет, како дел од култот на персоналитет, кој е трансформиран во пропагандно оружје.

Уметниците паметно ги комбинирале реалистичните елементи од ликот на владарот со класичните идеали за убавина, одредени со хеленистичката уметност, владарските атрибути (дијадемата во овој случај), како и божествените елементи кои потекнуваат од хеленистичката и ориенталната уметност. Подоцна и останатите владари го имаат прифатено примерот на Александар Македонски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...