Израелски научници тврдат дека ќе имаат лек за канцер за една година

Израелска фармацевтска компанија тврди дека ќе имаат „комплетен лек за канцер“ за една година.Дан Аридор, претседателот на компанијата наречена Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) тврди дека нивниот лек ќе биде ефективен уште од првиот ден, неговите ефекти ќе траат неколку недели и ќе нема несакани ефекти или тие ќе бидат минимални. Истиот ќе чини значително помалку во споредба со останатите третмани на пазарот.

Лекот е наречен MuTaTo, скратено од “multi-target-toksin” (токсин кој таргетира повеќе цели) и ги напаѓа канцерогените клетки со неколку пептиди одеднаш – соединенија што содржат синџири на аминокиселини – и токму овој напад „од сите страни“ е клучот на ефикасноста на третманот.

Од компанијата велат дека на MuTaTo нема да влијаат мутациите на канцерогените клетки, бидејќи тој напаѓа три рецептори одеднаш, а не еден (како другите третмани), а дури ни канцерот не може да мутира три рецептори одеднаш.

AEBi овој третман го користеле да инхибираат раст на човечки канцерогени клетки во глувци, без тој да влијае на здравите клетки на животните. Комплетирани биле неколку ин-витро тестирања, а наскоро треба да започнат и клиничките тестирања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...