Креирано првото 3D принтано срце со човечко ткиво

Научниците од универзитетот во Тел Авив креирале малечко 3D принтано срце од човечко ткиво кое содржи и крвни садови, колаген и биолошки молекули, а истите се надеваат дека развојот на оваа технологија еден ден ќе доведе до немање потреба од донирање на органи.За да биде функционално, неговите клетки мора да имаат способност да пумпаат, а моментално можат само да контрахираат. Сепак, ова е прв пат некој успешно да креирал и испринтал цело срце.

За да тоа го постигнат, научниците креирале „персонализиран хидрогел“ за да формираат „биолошко мастило“ за принтање, а хидрогелот потекнувал од масните ткива екстрахирани од човечки тест субјект.Ова не е прв пат технологијата за 3D принтање да се користи за создавање на органи – на пример, тим истражувачи од ETH Zurich креирале 3D срце во 2017, но не со човечко ткиво туку со флексибилен вештачки материјал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...