За прв пат во медицинската роботика - автономна навигација во тело на пациент

За прв пат во светот, хирурзите користеле робот со автономна навигација во експериментална операција, т.е за тренирање на роботски катетер самиот да го пронајде патот до пропустлив вентил во срце на свиња.Новиот робот го означува почетокот на транзицијата од роботски хируршки алатки до вистински операции асистирани од роботи, каде автономни уреди можат да превземат дел од работата од преоптоварените доктори.

Катетерот си го пронашол патот до вентилот преку „гушкање“ на ѕидовите на срцето, користејќи вештачка интелигенција и камера за да ја процени својата локација.Алгоритмите на AI системот му помагале да процени каков вид на ткиво допира, дали се наоѓа во срцето и како да го одбере следното движење за да стигне каде што треба.

На роботот му требало повеќе време да пристигне до вентилот отколку на доктор кој вметнува стандарден катетер, меѓутоа хирурзите кои стојат зад овој проект ова достигнување го гледаат како зачеток на автоматизирани операции каде роботите би можеле да извршуваат полесни секојдневни задачи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Гледаат зајак и зајачица магионичар во циркус како вади зајчиња од шапката. Прво едно, па друго, па трето..... Се врти зајакот кон зајачицата и вика:
- Не е лошо, ама мене повеќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...