Зомби-клетки за забрзување на лекувањето

Научници од универзитетот на Алабама откриле бизарна техника за откривање на нови природни соединенија кои еден ден би можеле да се употребуваат во нови лекови.Тие развиле човечки „зомби-клетки“ кои технички не се повеќе живи, но со мембрани кои продолжуваат да се врзуваат со различни потенцијално корисни соединенија во примероците.

За да ги креираат ваквите клетките, тие ја отстраниле внатрешноста на клетките со растворувачи и клеточната обвивка која останала ја обвиткале со магнетни наночестички на железо оксид.Тоа оставило една корисна способност кај овие клетки – нивните ѕидови сè уште биле способни за интеракција со активните соединенија, издвојувајќи ги од природните примероци. Тимот научници се надева дека оваа техника би го забрзала процесот на селекција помеѓу стотици соединенија во природни продукти кој трае со недели па и месеци, на само неколку дена.

Така, на пример, би можеле многу побрзо да се издвојат активните соединенија од билки и други природни организми како габите, со што драматично би се забрзал процесот на идентификација на нови активни состојки за креирање на лекови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...