Откриен начин за складирање на вакцини без потреба од фрижидери

Вакцините немаат корист доколку во процесот на транспорт се изложени на топлина, која може целосно да ги „расипе“ т.е деактивира.

Поради што предизвикот тие да се транспортираат во далечните делови на светот (каде што се најпотребни) е огромен. Така, во некои земји тие дури се транспортираат со камили кои носат мини соларно напојувани фрижидери.

Транспортот на сегашните вакцини побарува константна температура помеѓу 2 и 8 °C, од процесот на продукција па сè до нивното давање, а сега научници од МекМастер универзитетот во Канада создале нова метода за транспортирање на вакцини која нема да побарува ладење, наместо модифицирање на нивните вектори, која функционира со помош на шеќер.

Вирусите се мешаат и потоа се сушат во „шеќерест“ филм креиран од комбинација од два конзерванси за храна (одобрени од FDA), наречени пулулан и трехалоза.

Кога се потопени во ова соединение, вакцините можат да бидат транспортирани без потреба од постојано ладење, а за да се реактивираат потребно е само да им се додаде вода.

Причината за тоа е што трехалозата овозможува заштита додека пулуланот овозможува стабилност со имобилизирање, а вирусите во стаклестиот шеќерен матрикс.

Сега засега нивната ефективност е тестирана само врз глувци, а со оваа техника тие успеале да издржат на температури до 40 °C, најмалку два месеци.

Пред ова ново решение да се тестира, потребно ќе биде да се испита дали вака транспортираните вакцини ќе бидат ефективни и врз луѓето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...