Нова метода за уредување на гени може да доведе до креација на „супер-бебиња“

Кинеските истражувачи откриле начин за трипати да ја зголемат ефикасноста на алатката дизајнирана за уредување на гени во човечки ембриони.

Нивната метода наскоро би можела да биде подготвена за клиничка употреба, а генетски модифицирани бебиња би се појавиле една до две години по тоа.Јанг Хуи, водач на тимот истражувачи кои стојат зад овој проект, е загрижена дека технолошкиот напредок на нејзиниот тим би можел да има ужасни последици, бидејќи би можел да се спореди со технологијата за креирање на оружја и лекови. Според неа, неморалната употреба како креирање на „супер-бебиња“ би требало засекогаш да биде забранета.

Технологијата која е центарот на ова истражување е наречена базно уредување и вклучува менување на ДНК нуклеотид, или „буква“.Се работи за варијанта на CRISPR, но бидејќи не вклучува сечење на нишки ДНК, базното уредување генерално се смета за побезбедна од двете технологии.

За потребите на студијата, тимот на Јанг коригирал мутација на човечки ембриони во двоклеточната фаза на развој. Осумдесет проценти од мутациите биле коригирани, во споредба со само 30% кога истиот бил инјектиран во едноклеточната фаза.

Тимот сега се стреми кон 100% ефикасност, а Кина мора бргу да реагира и да ја регулира оваа технологија, за да се избегне ризикот од креирање на „подобрени“ човечки суштества.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...