Вакцина против алергија од мачки

Реакциите како течење на носот, чешање на очите и слично кои се резултат од алергија на мачки, може наскоро да бидат минато.Алергиите на мачки се предизвикани од протеинот Fel-d1, кој го има претежно во животинското крзно. Тој се прикачува на малечките честички сува кожа која паѓа од мачките и кои кога ќе навлезе во дишните патишта не некој кој што е алергичен, предизвикуваат реакција - имунолошкиот систем мисли дека е нападнат и испушта хистамин.

Оние кои се алергични на мачки се приморани да земаат анти-хистамински таблети или инхалери (доколку се астматични) за да ги намалат симптомите. Се смета дека една третина од луѓето од генералната популација се алергични на мачки.

Сега, научници од универзитетската болница во Цирих, Швајцарија, тврдат дека измислиле вакцина за мачки која ја редуцира количината на Fel-d1 протеинот кои мачките го продуцираат.

Сите 54 мачки кои биле инјектирани со HypoCat вакцината креирале антитела кои го уништувале протеинот, а тимот истражувачи се надева дека инјекцијата би била достапна за јавноста за околу 3 години.

Тие исто така тврдат дека вакцината е безбедна и дека немала никакви токсични или несакани ефекти врз тестираните мачки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...