Роботски уред како можен третман за мозочен удар

Магнетски контролиран робот способен за маневрирање низ некои од најтесните артерии во човечкото тело еден ден би можел да помогне во превенција од смрт поврзана со мозочни удари и анеуризми.Според инженерите од MIT, овој робот во форма на конец има магнетен ентериер и со помош на хидрогел кој го намалува триењето може да се движи низ комплексни и тесни опкружувања како васкуларните структури во телото и мозокот. Во комбинација со сегашните ендоваскуларни технологии, тој на докторите би можел да им овозможи бргу да ги третираат тешко пристапните блокади и лезии во мозокот кои се појавуваат кај анеуризмите и мозочните удари.Моменталните третмани се минимално инвазивни, но се тешки за изведување. За да се исчисти згрутчената крв во мозокот, хирурзите користат тенка жица протната низ главната артерија во телото додека флуороскоп кој емитира радијација снима слики и икс-зраци со цел правилно наведување на жицата до мозокот.

Потоа, катетерот или испушта лекови за намалување на згрутчувањата или самиот уред ги отстранува. Овој процес е долг и потребни се специјално тренирани доктори кои треба да поминуваат низ постојано изложување на радијација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...