Доктори ќе ја тестираат теоријата дека нулта гравитација убива канцерогени клетки

Тим доктори има нова идеја за борба против канцерот – испраќање на тумори во Вселената.

Ова е базирано на скорешното откритие дека повеќето канцерогени клетки изложени на микрогравитација во лабораториски услови изумреле без никаков друг третман, а сега доктори од австралискиот технолошки универзитет во Сиднеј сакаат да испратат примероци од вакви клетки на Интернационалната Вселенска Станица (ISS) за да ја тестираат идејата.Тимот се сомнева дека причината за изумирањето ан канцерогените клетки е поради тоа што микрогравитацијата им ја пореметува нивната способност да комуницираат едни со други или да го детектираат опкружувањето.

Според водечкиот доктор на овој проект, кога сме во вселената, нашите клетки ја чувствуваат состојбата наречена „механичко растоварање“, што значи дека не постои сила поради тоа што нема гравитација, а тоа влијае на движењето, функцијата, и опстанокот на клетките.

Тимот истражувачи планира да потроши $200 000 за испраќање на кутија со живи канцерогени клетки на ISS следната година, со цел подобро да се разбере како потенцијалната нивна смрт би развила идни третмани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...