Бионички неврони за борба против хронични мозочни состојби

Во не толку далечната иднина, медицински уреди со вештачки неврони би можеле да се користат во борбата против Алцхајмеровата болест и останатите дегенеративни невролошки состојби.

Научници од универзитетот на Бет и Бристол во Обединетото Кралство развиле силиконски чип, прв од овој вид, кој се однесува како мозочна клетка и е способен да регистрира и да реагира на електрични сигнали од нервниот систем со сета комплексност на невроните на цицачите. Покрај тоа, тој е екстремно ефикасен и побарува многу малку електрицитет за да функционира. Едноставно кажано, јазикот на мозокот се состои од електрични сигнали кои се „вклучени“ или „исклучени“ од невроните, што е слично на бинарната природа на електрониката.

Новиот бионички неврон ги забележува електричните карактеристики на органските мозочни клетки, и ги снима на малечка синтетичка плоча. Однесувањето на органските неврони било рекреирано со прецизност од 94-97%. На ваквите вештачки неврони им се потребни само околу 140 нановати енергија за да функционираат, што е милијардити дел од моќноста потребна за функционирање на микропроцесор, што ги прави идеални за користење во био-електрични импланти за третирање на хронични болести.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...