Ласерски ултразвук од далечина

Научници развиле систем од ласери со кои може да се гледа во внатрешноста на човечкото тело (како со ултразвук), но од далечина.Системот може прецизно да забележи што се случува во телото на некоја личност до длабочина од околу 6 сантиметри, а иако тоа не е премногу, сепак е важен прв чекор во елиминирањето на физичкиот контакт од скенирањето со ултразвук кое често може да предизвика варијабилност во читањето на резултатите од страна на докторите.

Системот користи 2 ласери – еден кој генерира звучни бранови кои се одбиваат од внатрешноста на телото и еден кој ги детектира кога истите се рефлектираат назад.

Резултатите не се прецизни како оние генерирани со конвенционален ултразвук, но самиот факт што ласерски систем може да гледа во внатрешноста на човечкото тело од далечина без да ја гори кожата или очите, е огромен чекор напред за неинвазивни медицински процедури.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...