Контактни леќи со микро-дисплеи

Калифорниската технолошка стартап компанија Mojo Vision ги претставила своите паметни контакни леќи кои користат подобрена реалност (augmented reality) за да прикажуваат информации внатре во очите на нивните корисници.

Наречени Mojo Lens, Овие леќи користат микро-дисплеи со 14000 пиксели на еден инч за проектирање на податоци поврзани со следење на здравјето и сл.

Во нив има вградено и безжично радио, технологија за препознавање на слики (за која компанијата вели дека е способна да ги разбира активностите и да не го вознемирува корисникот кога тоа нема да е потребно) како и сензори на движење.

Леќите сè уште се во фаза на развивање, а компанијата моментално демонстрира нивен работен прототип и планира рана апликација на продуктот дизајниран да им помогне на луѓето со слаб вид, преку овозможување контраст и подобрување на осветленоста на „сликата“ која очите ја гледаат, како и функционалност за нејзино зумирање.

Mojo Vision се во партнерство со Виста центарот за слепи и оние со оштетен вид, непрофитна организација која нуди рехабилитациски услуги на повеќе од 3000 деца и возрасни годишно, а леќите треба да бидат одобрени од FDA пред да можат да се сметаат за медицински уред кој слободно ќе може да се најде на пазарот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...