Транспарентни органи за креирање функционални 3D принтани органи

Во април 2019, тим под водство на Али Ертурк , директорот на институтот за регенеративна медицина и инженерство на ткива при институтот Хелмхолц, креирал 3D принтани транспарентни човечки органи со помош на матични клетки.Сега, тим исто така воден од Али, објавил дека оваа техника значително ја подобрил, објавувајќи слики од транспарентен човечки мозок, око и бубрег.

Креирањето на транспарентни органи се базира на процесот наречен „оптичко расчистување“. Сите ткива содржат вода, липид, и протеин кој ја прекршува светлината (рефракција), а со додавање на хемикалии кои ја менуваат рефракцијата, истражувачите можат да овозможат на светлината да поминува низ ткивото.

Човечките органи се составени од ткива кои ја блокираат светлината, но оваа нова комбинација на хемикалии може да предизвика нивна транспарентност.

Тимот снимил бројни слики со помош на микроскоп со ласерско скенирање и користел алгоритми за анализирање на стотици милиони клетки во 3D, а техниката била наречена SHANEL.

Али и неговиот тим се надеваат дека нивните мапи на органи добиени со помош на оваа нова технологија би можеле да се користат како шаблони за 3D принтање на функционални човечки органи кои еден ден би можеле да се користат за трансплантации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...