Паметна инсулинска лепенка за третирање дијабетес

Биоинженерите од универзитетите на Северна Каролина и Калифорнија креирале нов систем за испорачување на третманите за дијабетес – паметна инсулинска лепенка со големина на монета.Сè што пациентот ќе треба да направи е да си залепи нова лепенка на почетокот на денот, по што таа самата ќе го надгледува и менаџира нивото на гликоза во следните 24 часа.

Овој уред реагира на високото ниво на шеќер во крвта и ја ослободува само неопходната доза на инсулин, со тоа намалуваќи го ризикот од хипогликемија (недостиг од шеќер во крвта).

Оваа лепенка е покриена со минијатурни микроигли, секоја со должина помала од еден милиметар, направени од полимер во кој има инсулин и кој е чувствителен на глукоза. Кога лепенката се става на телото, микроиглите пенетрираат во кожата и почнуваат да го мерат нивото на шеќер во крвта, кое доколку се зголеми, се активира ослободувањето на инсулин – процес кој се забавува како што нивото се враќа на нормала.

Досега, лепенката се покажала успешна во студиите правени врз свињи со тип 1 дијабетес, а со нејзина помош било контролирано нивото на глукоза околу 20 часа. Следен чекор ќе биде нејзино клиничко тестирање врз луѓе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...